Предложения на АТНС за справяне с пандемията от дребните кражби в магазините

Наблюдава се над сто процента ръст на „дребните“ кражби в магазините. За справяне с проблема Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС) предлага дигитализиране на възможността за подаване на сигнали с прилагане на видео материали със заснетите кражби. Препоръчваме и създаване на специализирано координационно звено към МВР; ревизия на системата от наказания; подобряване взаимодействието между контролните органи и търговците.

В тази връзка на 6 ноември 2024 г. АТНС проведе медийно събитие. Говорители на събитието бяха Адв. Галин Попов – изп. директор на АТНС, Владимир Димов – търговски директор на Мегадом (верига магазини Практис) от АТНС и Аксиния Баева – изп. директор на Спорт Депо, член на управителния съвет на АТНС.

Членовете на асоциацията представиха неформално проучване, според което ръстът в стойността на откраднатите стоки през първото полугодие на 2024 г. спрямо първото полугодие на 2023 г. е 194% при магазините за мебели и декорация и над 100% при спортните стоки. Със 129% е нараснал броят на откраднатите стоки в строителния сектор. Загубите, причинени от кражбите, се покриват изцяло от работодателите (при 55.6% от фирмите), разпределят се между фирмата и отговорните служители  (33.3%) или се поемат от охраната (11.1%).

Най-много са кражбите в търговски центрове и в големи градове (по 40% всеки), а най-малко – в малки населени места (20%). Най-много в магазините за строителни материали и „направи си сам“ се крадат машини и инструменти, ВиК части, дребни, но скъпи аксесоари. В спортните обекти най-привлекателни са дрехи и аксесоари, а при обзавеждането и декорацията  – скъпи свещи, ароматизатори, тигани, спално бельо, прибори за хранене.

Между 70 000 и 600 000 лева инвестира за една година една фирма за справяне с кражбите, като тези суми непрекъснато се актуализират. Най-често използваните методи за предотвратяване на кражби са видеонаблюдението (40%), охрана на място (26.7%), алармени системи (20%), изкуствен интелект (6.7%) и проверки на различни сектори от служители (6.7%). Въпреки това обаче 83.3% от фирмите засичат едва около 20% от кражбите на място, а  16.7% – около половината. Eдна от причините е, че крадците стават все по-изобретателни, разполагат с все по-модерни технически средства и са организирани в групи. Все по-често в кражбите участват непълнолетни.

На въпроса Колко сигнала подадохте до МВР?, 60% от анкетираните отговорят с По-малко от 5. Двадесет процента са подали 50 сигнала до МВР, други 20% – 10. Нито един от подадените сигнали обаче не е приключил с наказателно производство. Според търговците ниският брой подадени сигнали се дължи на сложната и тромава процедура, на неглижирането на проблема от държавата и на практиката в МВР, че действия се предприемат само ако стойността на една кражба е по-голяма от една минимална работна заплата.

От Асоциацията предлагат четири мерки за ограничаване на проблема:

  • опростяване на процедурата чрез създаване на единен канал за улеснено подаване на сигнали онлайн, вкл. с прилагане на видеа със заснети кражби като доказателство;
  • създаване на специализирано координационно звено към МВР за подобряване на работата на регионалните структури на министерството във връзка с разследването и наказването на дребните кражби;
  • ревизия на системата от наказания за извършителите на кражби, в това число въвеждане на санкции за лицата, съзнателно закупили крадена стока;
  • подобряване на взаимодействието между представителите на контролните органи в България и на търговските вериги (отново чрез въпросното координационно звено).

Важно за търговците е да не се примиряваме с огромния ръст на „дребните“ кражби в магазините. За тях трябва да се говори и да се предприемат мерки за намаляването им.

Събитието получи широк отзвук в медийното пространство, говорителите взеха участие в интервюта по темата: Nova, BTV, Standart, Capital, Dnevnik, Trud, 24chasa, BNR, Manager, Investitor, Investbg, Gospodari, Duma, BTA, Borbabg, Money, Dnesplus, Cash, Tbmagazine, Fakti, Focus-news, Radar, Varna24, Plovdiv24, Ruse24, Perniknews, Novini247, Dnesbulgaria, Financialtribune, Safenews, Netnews, Inews, Glasnews, Novinite, Radioveselina, 7kefa, Pariteni, Econ, Petel и др.